KONSTYTUCJA 3 MAJA

03.05.2022

W dniu 2 maja w naszej szkole zorganizowany został uroczysty apel upamiętniający wydarzenia które miały miejsce dnia 3 maja 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Została wtedy uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie Konstytucja.

Konstytucja wprowadzała:

• trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą,
  • ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, co miało na celu zapobieżenie możliwości przekupstwa biednego szlachcica przez agentów obcego państwa.

Konstytucja:

potwierdzała przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu, mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej a także prawo nabywania szlachectwa, dawała miastom prawo do wysłania na Sejm 24 plenipotentów jako swoich przedstawicieli, którzy mieli głos w sprawach dotyczących miast obejmowała pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej,

Konstytucja znosiła:

narzędzia władzy szlacheckiej jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany, wolną elekcję, która w wieku XVIII w ogóle się nie sprawdziła, jej miejsce zastępuje władza dziedziczna, którą po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego miał przejąć władca z dynastii Wettynów.

W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce została powołana Rzeczpospolita Polska.

Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I wojnie światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II wojny światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.

Wycieczka do teatru

25.04.2022

Wycieczka do teatru kl.1-3 przed świętami
Uczniowie młodszych klas z uwagą obejrzeli spektakl "Calineczka" w teatrze Groteska. Bezpośredni kontakt ze sztuką, aktorami i lalkami na długo zapadnie w ich pamięć. Po przedstawieniu zwiedziliśmy zabytkowy Rynek. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy tablicy upamiętniającej ślubowanie patrona naszej szkoły - Kościuszki, pomniku Adama Mickiewicza. Zwiedziliśmy Kościół Mariacki, gdzie naszą uwagę przykuł ołtarz Wita Stwosza i przepiękne witraże. Udane okazały się zakupy w Sukiennicach i uczta w McDonald's. Pełni niezapomnianych wrażeń, szczęśliwi z udanej (dla wielu dzieci-pierwszej) wycieczki bezpiecznie wróciliśmy do domu.

Wicemistrzowie powiatu

25.04.2022

W piątek ósmego kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej kat. chłopcy, rocznik 2007-2008. W hali sportowej w Zawierciu przy ul. Blanowskiej 40 w której na co dzień trenują i rozgrywają swoje mecze siatkarze Aluron CMC Warty Zawiercie oraz szczypiorniści Viretu CMC Zawiercie przyszło im rywalizować zeswoimi rówieśnikami z powiatu zawierciańskiego. Ostatecznie zawodnicy SP1 Szczekociny uplasowali się na wysokim drugim miejscu w powiecie ulegając w najważniejszym meczu lepiej dysponowanym zawodnikom Szkoły Podstawowej nr 6 w Zawierciu.
Opiekunem oraz trenerem zawodników jest Mirosław Kurp.

ŚWIĄTECZNA PRZERWA WIELKANOCNA

Drodzy Uczniowie,

Szanowni Rodzice,

W dniach od 14 kwietnia do 19 kwietnia  trwa wiosenna przerwa świąteczna.

Są to dni wolne od nauki szkolnej.

W szkole zajęcia dydaktyczne rozpoczynamy 20 kwietnia br. (tj. środa).

Na czas nadchodzących Świąt Wielkanocnych dla Wszystkich Naszych Uczniów, Rodziców

i Ich  Rodzin przesyłam poniżej świąteczne życzenia.

Dziękuje za uwagę

Elżbieta Drej