Logo SP1 Szczekociny

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 326
W sumie: 15018

Archiwum newsów, strona 3

Obrazek dla news_638

SZKOLNY WOLONTARIAT

08.06.2022

Wolontariusze z naszego Szkolnego Wolontariatu wyjechali wraz z opiekunkami na zasłużona wycieczkę do Zakopanego, która jest nagrodą za całoroczną prace na rzecz wolontariatu. Uczniowie którzy wyjechali na ta wycieczkę brali udział w każdej akcji organizowanej przez szkolny wolontariat.
Wycieczka odbyła się dzięki wsparciu wspaniałych sponsorów Wolontariatu, którzy pomogli sfinansować wyjazd, za co z całego serca dziękujemy. Były to następujące firmy:
 
AlDach
Bank Spółdzielczy w Szczekocinach
Omega
Kromet
Borkomet
Instal
Salon Fryzjerski „Aneta”
Opiekunki wycieczki: Anna Bała, Grażyna Struzik, Katarzyna Witas-Pałka

więcej

Obrazek dla news_636

31 maj - Dzień Bez Papierosa

31.05.2022

31 maja to ważna data dla zdrowia człowieka. Obchodzony jest wówczas Dzień Bez Papierosa. Regularnie pali co piąty Polak (21%), a 5% przyznaje się do okazjonalnego palenia. Z deklaracji ankietowanych wynika, że jedna czwarta (26%) paliła w przeszłości. Po papierosa nigdy nie sięgnęła prawie połowa Polaków (48%). Te statystyki nie są najgorsze, ale zawsze przecież mogą być lepsze. To, jak będzie w przyszłości zależy od nas samych.
Aby ten trend miał tendencję spadkową w naszej lokalnej społeczności nasza szkoła podejmuje różne działania. Wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną prowadzimy akcję antynikotynową „Bieg po zdrowie”. W ramach tej akcji w dniu wczorajszym w naszej szkole odbył się apel poświęcony szkodliwości palenia. Podczas apelu referat wygłosił nauczyciel wychowania fizycznego Janusz Malus, który opowiadał o uzależnieniu od nikotyny, składzie dymu tytoniowego, zmian jakie zachodzą w organizmie młodego człowieka palącego papierosy. W miesiącu czerwcu akcja będzie kontynuowana poprzez wyświetlenie filmików oraz prowadzenie prelekcji.
Podczas apelu rozdane zostały również dyplomy i wyróżnienia za konkursy organizowane w ostatnich dwóch miesiącach. Dzieci otrzymały dyplomy za konkursy z języka angielskiego „Winners 2022”, wewnątrz szkolne konkursy ortograficzne, konkursy o bezpieczeństwie drogowym, konkurs pożarniczy, konkursy wokalne. Uczniowie i nauczyciele zostali poinformowani o sukcesach dzieci w konkursach recytatorskich oraz matematycznych na szczeblach powiatowych oraz wojewódzkich.
Wyróżnieni zostali również laureatka konkursu przedmiotowego z języka polskiego oraz finalista konkursu przedmiotowego z historii.
Wszystkim serdecznie gratulujemy. Mamy nadzieje, że wczorajszy apel uruchomił w naszych dzieciach i młodzieży proces myślenia. Wierzymy, że wielu z nich, którzy się wczoraj zadeklarowali że nigdy nie sięgną po papierosy, które są tak bardzo szkodliwe zarówno dla palaczy biernych oraz czynnych, słowa dotrzymają.

więcej

Obrazek dla news_634

AKADEMIA SIATKÓWKI ALURON CMC WARTA ZAWIERCIE

20.05.2022

Dnia 20 maja br. naszą szkołę odwiedzili znani sportowcy – byli to zawodnicy klubu siatkarskiego Aluron CMC Warta Zawiercie, Mateusz Malinowski oraz Krzysztof Bieńkowski, brązowi medaliści PlusLigi Siatkówki.
Zawodnicy przybyli do naszej szkoły na zaproszenie pani dyrektor Elżbiety Drej oraz nauczyciela wychowania fizycznego i trenera Akademii Siatkówki Aluron CMC Warta Zawiercie Mirosława Kurpa.
Podczas wizyty zawodnicy dzielnie odpowiadali na pytania naszych uczniów, dzieli się swoimi doświadczeniami, opowiadali o tym jak wygląda ich tydzień. Najważniejszym punktem spotkania był pokaz odbić piłki zawodników Akademii z siatkarzami Aluronu. Nie zabrakło również autografów i wspólnych fotografii.
Mamy nadzieję, że zawodnicy Aluron CMC Warta Zawiercie odwiedzą nas jeszcze nie raz.

więcej

Obrazek dla news_631

KONSTYTUCJA 3 MAJA

03.05.2022

W dniu 2 maja w naszej szkole zorganizowany został uroczysty apel upamiętniający wydarzenia które miały miejsce dnia 3 maja 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Została wtedy uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie Konstytucja. 

Konstytucja wprowadzała:

  • trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą,
  • ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, co miało na celu zapobieżenie możliwości przekupstwa biednego szlachcica przez agentów obcego państwa.

Konstytucja:

potwierdzała przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu, mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej a także prawo nabywania szlachectwa, dawała miastom prawo do wysłania na Sejm 24 plenipotentów jako swoich przedstawicieli, którzy mieli głos w sprawach dotyczących miast obejmowała pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej,

Konstytucja znosiła:

narzędzia władzy szlacheckiej jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany, wolną elekcję, która w wieku XVIII w ogóle się nie sprawdziła, jej miejsce zastępuje władza dziedziczna, którą po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego miał przejąć władca z dynastii Wettynów.

W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce została powołana Rzeczpospolita Polska.

Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I wojnie światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II wojny światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.

więcej

Obrazek dla news_627

Wycieczka do teatru

25.04.2022


Wycieczka do teatru kl.1-3 przed świętami
Uczniowie młodszych klas z uwagą obejrzeli spektakl "Calineczka" w teatrze Groteska. Bezpośredni kontakt ze sztuką, aktorami i lalkami na długo zapadnie w ich pamięć. Po przedstawieniu zwiedziliśmy zabytkowy Rynek. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy tablicy upamiętniającej ślubowanie patrona naszej szkoły - Kościuszki, pomniku Adama Mickiewicza. Zwiedziliśmy Kościół Mariacki, gdzie naszą uwagę przykuł ołtarz Wita Stwosza i przepiękne witraże. Udane okazały się zakupy w Sukiennicach i uczta w McDonald's. Pełni niezapomnianych wrażeń, szczęśliwi z udanej (dla wielu dzieci-pierwszej) wycieczki bezpiecznie wróciliśmy do domu.
 

więcej

Zapraszamy:

tel. (34) 35-57-085 

Zaloguj >

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

luty 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

wersja językowa

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.