Logo SP1 Szczekociny

Obrazek dla news_634

AKADEMIA SIATKÓWKI ALURON CMC WARTA ZAWIERCIE

20.05.2022

Dnia 20 maja br. naszą szkołę odwiedzili znani sportowcy – byli to zawodnicy klubu siatkarskiego Aluron CMC Warta Zawiercie, Mateusz Malinowski oraz Krzysztof Bieńkowski, brązowi medaliści PlusLigi Siatkówki.
Zawodnicy przybyli do naszej szkoły na zaproszenie pani dyrektor Elżbiety Drej oraz nauczyciela wychowania fizycznego i trenera Akademii Siatkówki Aluron CMC Warta Zawiercie Mirosława Kurpa.
Podczas wizyty zawodnicy dzielnie odpowiadali na pytania naszych uczniów, dzieli się swoimi doświadczeniami, opowiadali o tym jak wygląda ich tydzień. Najważniejszym punktem spotkania był pokaz odbić piłki zawodników Akademii z siatkarzami Aluronu. Nie zabrakło również autografów i wspólnych fotografii.
Mamy nadzieję, że zawodnicy Aluron CMC Warta Zawiercie odwiedzą nas jeszcze nie raz.

Obrazek dla news_631

KONSTYTUCJA 3 MAJA

03.05.2022

W dniu 2 maja w naszej szkole zorganizowany został uroczysty apel upamiętniający wydarzenia które miały miejsce dnia 3 maja 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Została wtedy uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie Konstytucja.

Konstytucja wprowadzała:

• trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą,
  • ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, co miało na celu zapobieżenie możliwości przekupstwa biednego szlachcica przez agentów obcego państwa.

Konstytucja:

potwierdzała przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu, mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej a także prawo nabywania szlachectwa, dawała miastom prawo do wysłania na Sejm 24 plenipotentów jako swoich przedstawicieli, którzy mieli głos w sprawach dotyczących miast obejmowała pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej,

Konstytucja znosiła:

narzędzia władzy szlacheckiej jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany, wolną elekcję, która w wieku XVIII w ogóle się nie sprawdziła, jej miejsce zastępuje władza dziedziczna, którą po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego miał przejąć władca z dynastii Wettynów.

W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce została powołana Rzeczpospolita Polska.

Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I wojnie światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II wojny światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.

Obrazek dla news_627

Wycieczka do teatru

25.04.2022

Wycieczka do teatru kl.1-3 przed świętami
Uczniowie młodszych klas z uwagą obejrzeli spektakl "Calineczka" w teatrze Groteska. Bezpośredni kontakt ze sztuką, aktorami i lalkami na długo zapadnie w ich pamięć. Po przedstawieniu zwiedziliśmy zabytkowy Rynek. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy tablicy upamiętniającej ślubowanie patrona naszej szkoły - Kościuszki, pomniku Adama Mickiewicza. Zwiedziliśmy Kościół Mariacki, gdzie naszą uwagę przykuł ołtarz Wita Stwosza i przepiękne witraże. Udane okazały się zakupy w Sukiennicach i uczta w McDonald's. Pełni niezapomnianych wrażeń, szczęśliwi z udanej (dla wielu dzieci-pierwszej) wycieczki bezpiecznie wróciliśmy do domu.

Obrazek dla news_625

Wicemistrzowie powiatu

25.04.2022

W piątek ósmego kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej kat. chłopcy, rocznik 2007-2008. W hali sportowej w Zawierciu przy ul. Blanowskiej 40 w której na co dzień trenują i rozgrywają swoje mecze siatkarze Aluron CMC Warty Zawiercie oraz szczypiorniści Viretu CMC Zawiercie przyszło im rywalizować zeswoimi rówieśnikami z powiatu zawierciańskiego. Ostatecznie zawodnicy SP1 Szczekociny uplasowali się na wysokim drugim miejscu w powiecie ulegając w najważniejszym meczu lepiej dysponowanym zawodnikom Szkoły Podstawowej nr 6 w Zawierciu.
Opiekunem oraz trenerem zawodników jest Mirosław Kurp.

Obrazek dla news_623

ŚWIĄTECZNA PRZERWA WIELKANOCNA

13.04.2022

Drodzy Uczniowie,

Szanowni Rodzice,

W dniach od 14 kwietnia do 19 kwietnia  trwa wiosenna przerwa świąteczna.

Są to dni wolne od nauki szkolnej.

W szkole zajęcia dydaktyczne rozpoczynamy 20 kwietnia br. (tj. środa).

Na czas nadchodzących Świąt Wielkanocnych dla Wszystkich Naszych Uczniów, Rodziców

i Ich  Rodzin przesyłam poniżej świąteczne życzenia.

Dziękuje za uwagę

Pozdrawiam serdecznie