228 rocznica przysięgi Tadeusza Kościuszki na Rynku Krakowskim

02.04.2022

W godzinach dopołudniowych dnia 24 marca br. delegacje klas VII wzięły udział w 228 rocznicy złożenia przysięgi T. Kościuszki na Rynku Krakowskim. Uroczyste obchody z udziałem władz miasta, delegacji Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki i delegacji lokalnych szkół, w tym naszej szkoły miały miejsce na Rynku w Szczekocinach pod pomnikiem bohatera bitwy pod Szczekocinami.

Uroczyste obchody po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy uświetniły wystrzały salw armatnich przypominających wydarzenia z XVIII wieku.

Tego samego dnia delegacja naszej szkoły wraz z Dyrektorem, opiekunem Samorządu Uczniowskiego oraz z trójką  Uczniów naszej szkoły wzięła udział  w uroczystych obchodach otwarcia wernisażu z okazji 200-lecia  Kopca Kościuszki w Krakowie. Na Kopiec Kościuszki zwany Pomnikiem Jedności złożyli się szlachta i mieszczanie i chłopi. Jest jednym z pięciu kopców krakowskich. Dedykowany  Tadeuszowi Kościuszce. Jego wysokość to 34,1 m. Znajduje się on  na Górze św. Bronisławy  w zachodniej części Krakowa  Wystawę otworzył prof. Mieczysław Rokosz – Prezes i Kustosz Kopca Kościuszki.  W uroczystości wzięło udział wielu znakomitych gości, wybitnych osobowości naukowych, historycy oraz lokalni działacze i aktywiści środowisk związanych z działalnością Tadeusza Kościuszki.

Oprócz wernisażu można było wejść na Kopiec  oraz zwiedzić  nowoczesne multimedialne muzeum.

Cieszymy się,  że mogliśmy wziąć tam udział.

czerwiec 2022