PASOWANIE NA CZYTELNIKA

„My, uczniowie klasy pierwszej Tobie , Książko , przyrzekamy…”
Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość ,a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka.
Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klasy pierwszej , które odbyło się 4 lutego 2021r. było dla nich ogromnym przeżyciem. W uroczystości uczestniczyła Pani Dyrektor Elżbieta Drej, Pani Wychowawczyni Ewa Wójcik oraz Pani Bibliotekarka Anna Moś.
Głównym celem spotkania było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, musieli wykazać się znajomością baśni ,bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę. Każdy uczeń, który prawidłowo odpowiedział na pytanie ,otrzymał w nagrodę piękną zakładkę do książki. Młodzi czytelnicy zapoznali się z regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania i traktowania książek.
Po takim wprowadzeniu, skupieni i poważni pierwszoklasiści uroczycie przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wręczenie prezentów . Każdy uczeń otrzymał Wyprawkę Czytelniczą ufundowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii społecznej Mała książka-wielki człowiek . Oprócz książki „Pierwsze abecadło”, która jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, napisanych przez najwybitniejszych twórców książek, pierwszoklasiści znajdą też w wyprawce broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”. Pełni ona dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano także Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania. Bardzo dziękujemy Instytutowi Książki za piękne prezenty, które z pewnością ucieszą dzieci i ich opiekunów.
Uroczystość przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym. Życzymy im wielu niezapomnianych wrażeń w podróży po pięknym świecie literatury.