100 ROCZNICA URODZIN PAPIEŻA POLAKA

18.05.2020

Dnia 18 maja 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Papieża Polaka Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przedstawić  Wam kilka  ciekawostek o życiu Karola Wojtyły.
• Jan Paweł II w ciągu swego pontyfikatu beatyfikował  1338 osób, kanonizował 487 osób; odbył 104 zagraniczne pielgrzymki, był 9 razy w Polsce w latach: 1979, 1983, 1987, w roku 1991 - dwukrotnie (w czerwcu i sierpniu), następnie w latach 1995, 1997, 1999  Ostatnia była w roku 2002.
• Wielkim marzeniem papieża Jana Pawła II była pielgrzymka do prawosławnej Rosji i do Chin. Niestety  nigdy do niej nie doszło.
• Bardzo lubił wadowickie kremówki, na które chodził z kolegami po maturze.
• Był z kolejności  od św. Piotra -  264 papieżem w historii Kościoła.
•         Karol Wojtyła był pierwszym papieżem nie Włochem od 1522 roku i oczywiście pierwszym Polakiem sprawującym urząd Papieża.
• Podczas wszystkich podróży zagranicznych przebył ponad 1 650 900 km, co odpowiada ponad 30-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i trzykrotnej odległości między Ziemią a Księżycem.
•         Papież odwiedził aż 132 kraje świata, 900 miejscowości i w drodze łącznie spędził ponad półtorej roku. Znane jest również wyliczenie, że aż 2, 4 tys. razy przemawiał  do wiernych w tym czasie.
•         Jan Paweł II jako pierwszy odwiedził  meczet, synagogę i kościół luterański, co czyni  niezwykłym  pontyfikat Papieża Polaka.
•         Papież był również niezwykle oryginalną osobą, nosił  na ręku zegarek i czytał bez okularów. Uprawiał  również takie sporty jak jazda na nartach i spływy kajakowe. Był bardzo aktywny. Uwielbiał  także wspinaczkę górską.
•         Był to pierwszy Papież, który wziął udział w koncercie rockowym, który miał miejsce w Bolonii.  Był to przykład ,że Jan Paweł II łamał wszelkie stereotypy.
•         Papież niezwykle mocno kochał dzieci. Zawsze chciał, aby to właśnie one miały godne i dobre życie.
•          Jako pierwszy Papież napisał list do dzieci.
•         Karol Wojtyła znał biegle aż 7 języków obcych. W ich skład wchodził angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski, łacina, ukraiński, czeski i węgierski. Porozumiewanie z innymi przychodziło mu z dużą łatwością.
•         Jan Paweł II zasłynął w Watykanie tym, że wprowadził  Internet. Było to niesamowite przedsięwzięcie i  wcześniej kompletnie nieosiągalne dla mieszkańców Watykanu.
•         Nasz Papież Jan Paweł II również łamał schematy. Jako pierwszą zmianą było zrezygnowanie z lektyki, na której dotąd noszono papieży. Uważał, że jest to kompletnie niepotrzebne i nie chciał być noszony.
•         W pierwszym roku swojego pontyfikatu, poprosił władze o wybudowanie basenu oraz o renowację kortu tenisowego. Uwielbiał sport dlatego też dbał o to, by ludzie mogli jak najwięcej korzystać z dobrodziejstw miejsc, które stawiają na rekreację sportową.
•         Karol Wojtyła był pierwszym Papieżem, który udzielał audiencji w mediach. Rozmawiał on swobodnie i spokojnie na tematy, o które go pytano. Później audiencje dla mediów zostały przekształcone w konferencje prasowe.
•         Jan Paweł II podczas konklawe był bardzo małomówny i wycofany, może to dać wiele do myślenia mianowicie np. to, że Karol Wojtyła przeczuwał,co się wydarzy już za niedługo.
•         Ciekawy jest fakt, ze prawdopodobnie  Karol Wojtyła na styk zdążył na konklawe, na którym wybrano go na papieża? Do kaplicy Sykstyńskiej wszedł jako ostatni, należy wspomnieć, że po zamknięciu bram nie wpuszcza się tam już nikogo, nawet kardynałów.
•         Postać nowego papieża w świecie wzbudzała wiele emocji, zaś osoby, które znały Karola Wojtyłę osobiście udzielały nieskończenie wiele wywiadów na jego temat. Byli oni przepytywani z życiorysu papieża.
•         Papież Polak przybywając na konklawe miał niesamowicie ubogie kieszonkowe, było to zaledwie 125 franków szwajcarskich.
•         Jan Paweł II miał siostrę  Olgę Marię, lecz zmarła 16 godzin po narodzinach
•         Matka Karola Wojtyły osierociła go gdy Karol miał 9 lat, najprawdopodobniej zmarła ona na niedowład nóg, lecz nie jest to do końca wiadome. Wszystkie informacje pozyskane są tylko ze źródeł sąsiedztwa, w którym mieszkał Wojtyła.
•         Karol Wojtyła urodził się o tej samej godzinie, o której został wybrany na Papieża. 58 lat później został on o tej samej godzinie wybrany na papieża.
•         Karol Wojtyła  dowiedział się o śmierci mamy  nie od swojego taty, lecz od nauczycielki. Jego tata był w bardzo złym stanie w chwili, kiedy mama zmarła, dlatego poinformowała go o tym jego  nauczycielka.