1. Ogólnopolski Zlot Łazików Marsjańskich

27.09.2019

26 września 2019 r. uczestniczyliśmy na 1. Ogólnopolskim Zlocie Łazików Marsjańskich organizowanym przez Politechnikę Częstochowską. W tym wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas VII i VIII wraz z opiekunami – Panią Dyrektor Elżbietą Drej, Panią Grażyną Koper, Panią Celiną Hołdyk oraz Panią Marzeną Dzienniak-Bujak. Podczas zlotu towarzyszyła i oprowadzała nas Przewodnicząca Samorządu Studentów Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej Pani Monika Szary.

Wydarzenie rozpoczęło się od przemówienia Jego Magnificencji Rektora Politechniki Częstochowskiej prof. dr. hab. inż. Norberta Sczygiola. Mieliśmy również okazję zobaczyć film ze zmagań częstochowskiej drużyny PCz Rover Team na University Rover Challenge, który omówił dr hab. inż.  Dawid Cekus prof. PCz.

Następnie zaprezentowano drużyny wraz z łazikami marsjańskimi, które są laureatami prestiżowych  nagród międzynarodowych oraz biorą udział w konkursie University Rover Challenge w USA, na pustyni w stanie Utah, w okolicach Mars Desert Research Station (MDRS) – symulowanej bazy marsjańskiej:

- Raptors z Politechniki Łódzkiej,

- Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej,

- Koło Naukowe Robotyków z Politechniki Warszawskiej,

- University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego,

- PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej,

- AGH Space System z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Po części oficjalnej przyjrzeliśmy się z bliska łazikom, obserwowaliśmy jakie potrafią wykonać sztuczki. Podziwialiśmy również wspaniały mural, który znajduje się na chłodni kominowej na terenie Politechniki Częstochowskiej, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

Korzystając z okazji, po zlocie wybraliśmy się na film historyczny „Piłsudski”.