Logo SP1 Szczekociny

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 3788
W sumie: 34061

WOLONTARIAT

Koordynator Wolontariatu Szkolnego  - Anna Bała
Zastępca koordynatora - Grażyna Struzik

 

Przewodniczący Wolontariatu Szkolnego  - Jakub Dudek
Zastępca przewodniczącego - Paweł Barański

 

 

 

        Wolontariat – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych. 

REGULAMIN WOLONTARIATU   POBIERZ

Szkolny wolontariat to nieocenione korzyści:

- uwrażliwia dzieci i młodzież na problemy społeczne

- uczy realizować potrzeby ludzkie z poszanowaniem drugiego człowieka

- pomaga rozwijać i kształtować osobowość, ucząc żyć według uniwersalnych wartości

- zachęca swoich członków do rzetelnej nauki, a także pomaga w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności

- promuje życie wolne od nałogów i uczy radzić sobie w trudnych sytuacjach

- rozwija w wolontariuszach zmysł estetyki dzięki działalności kulturalnej

 

Dzialania wolontariatu:

- koordynacja zadań wolontariatu, m.in. przez diagnozowanie potrzeb społecznych w środowisku szkolnym czy w otoczeniu szkoły

- opiniowanie propozycji działań zgłoszonych do realizacji

- rekrutacja swoich członków

- rozpoznawanie konkretnych potrzeb występujących w środowisku szkolnym

- mobilizowanie uczniów oraz społeczności lokalnej do twórczego działania na rzecz wolontariatu

- organizowanie i udzielanie różnych form wsparcia dla osób potrzebujących, instytucji czy środowiska

- promocja wolontariatu w szkole i poza nią

- omawianie doświadczeń dotyczących działalności w wolontariacie (np. na stronie internetowej lub na forum szkolnym)

- integracja środowiska szkolnego

- kształtowanie obywatelskiej postawy odpowiedzialności za szkołę, społeczność lokalną i ojczyznę

 

Ministerstwo Edukacji  Narodowej o Wolontariacie (pobierz)

 

Wolontariusze z naszego Szkolnego Wolontariatu wyjechali wraz z opiekunkami na zasłużona wycieczkę do Zakopanego, która jest nagrodą za całoroczną prace na rzecz wolontariatu. Uczniowie którzy wyjechali na ta wycieczkę brali udział w każdej akcji organizowanej przez szkolny wolontariat.
Wycieczka odbyła się dzięki wsparciu wspaniałych sponsorów Wolontariatu, którzy pomogli sfinansować wyjazd, za co z całego serca dziękujemy. Były to następujące firmy:
 
AlDach, Bank Spółdzielczy w Szczekocinach, Omega, Kromet, Borkomet, Instal, Salon Fryzjerski „Aneta”
​Opiekunki wycieczki: Anna Bała, Grażyna Struzik, Katarzyna Witas-Pałka
 
 

 

LAUR WOLONTARIATU

W tym roku do 14 edycji konkursu "Laur Wolontariatu" wpłynęło 38 zgłoszeń ze szkół z województwa świętokrzyskiego. Wśród kandydatów znalazł się Wolontariat "Dobry jak Naczelnik Kościuszko" ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. T.Kościuszki w Szczekocinach. oprócz nagród głównych, które powędrowały do osób indywidualnych wręczono także tytuł "Nadzieja Wolontariatu". Tytuł ten otrzymało Koło Wolontariatu "Dobry jak Naczelnik Kościuszko" przy SP nr 1 im. T.Kościuszki w Szczekocinach, którego opiekunami są p.Anna Bała i p.Grażyna Struzik, mimo, że byliśmy jedyną szkołą spoza województwa i w tej prestiżowej rywalizacji po raz pierwszy wzięliśmy udział.

 

18 listopad 2021 r.

Dnia 18 listopada nasz szkolny Wolontariat zakończył zbiórkę maskotek, puzzli, gier oraz zabawek na oddział onkologiczny oraz oddziały pediatryczne w Kielcach.
Akcja odbywała się we współpracy z Fundacją Miśka Zdziśka "Błękitny Promyk Nadziei" z Jędrzejowa.
Jak zawsze na naszych wolontariuszy oraz dzieci ze szkoły można liczyć.
 
 
15.11.2021 r.
Dnia 15 listopada nasz szkolny Wolontariat zakończył zbiórkę nakrętek dla Fundacji Miśka Zdziśka "Błękitny Promyk Nadziei"
z Jędrzejowa.
Bardzo serdecznie dziękujemy naszym wolontariuszom oraz opiekunkom Szkolnego Wolontariatu za zorganizowanie tej akcji.
 
27.05.2021
Nasz Szkolny Wolontariat Dobry jak Kościuszko zorganizował kolejną, trzymiesięczną akcję charytatywną na rzecz Domu Dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Opiekunki szkolnego wolontariatu Anna Bała oraz Grażyna Struzik zawiozły 28 kwietnia do ośrodka dary i wręczyły je na ręce dyr. ks. Łukasza Zygmunta oraz pracowników ośrodka. Akcja zakończyła się wielkim sukcesem, wartość zebranych darów (środków czystości, kosmetyków, artykułów spożywczych) wyniosła ‼️‼️‼️‼️‼️ około 3 tysiące złotych ‼️‼️‼️‼️‼️ . Pragniemy podziękować naszym darczyńcom, bez których ta akcja byłaby nie możliwa: uczniom i rodzicom naszych wspaniałych wolontariuszy, naszemu drogiemu sponsorowi, właścicielowi sieci sklepów Wafelek Panu Arturowi Kawce, który zawsze nas wspiera we wszystkich akcjach. Bardzo serdecznie dziękujemy za okazane serce!!
 
02.12.2020 r
W dn. 02.12. 2020 r. opiekunki Szkolnego Wolontariatu „Dobry jak Kościuszko”, panie A. Bała i G. Struzik zawiozły dary dla beneficjentów z Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.
Darczyńcami są nasi uczniowie-wolontariusze oraz mieszkańcy gminy Szczekociny, którzy swoje dary składali do koszy wystawionych w supermarketach firmy „Wafelek”. Akcja trwała około 2 miesięcy. Wolontariat zbierał środki czystości, higieny osobistej, tzw. suchą żywność. Dary i ich ilość przeszły nasze oczekiwania oraz dyrektora ośrodka, który nie spodziewał się jej rozmachu. Opiekunki zostały bardzo serdecznie przyjęte i otrzymały podziękowania dla wszystkich darczyńców i ludzi dobrej woli.
Niestety, ze względu na pandemię w wycieczce nie mogli uczestniczyć przedstawiciele naszego wolontariatu, ale panie opiekunki przekazały słowa wdzięczności pani dyrektor i uczniom. Sukces tej akcji dodaje nam skrzydeł i już planujemy z naszymi wspaniałymi, młodymi wolontariuszami wiosenną zbiórkę dla Piekoszowa i hospicjum w Kielcach!
 
03.11.2020 r.
W miesiącach wrzesień i październik została przeprowadzona akcja zbierania nakrętek dla Fundacji Miśka Zdziśka z Jędrzejowa.
 
06.10.2020 r.
Dnia 6.10.2020 odbył się wyjazd do Domu Samotnej Matki znajdującego się w miejscowości Wierna Rzeka, w którym uczestniczyła dyrektor szkoły Elżbieta Drej wraz z opiekunkami Wolontariatu "Dobry jak Kościuszko" Anną Bała oraz Grażyną Struzik. Opiekunki wraz z wolontariuszami zorganizowały akcję, podczas której zebrano: pampersy, chusteczki higieniczne, zabawki, buteleczki, mleko dla niemowląt, kocyki i bardzo dużą ilość ubranek.
Serdecznie dziękujemy opiekunkom oraz wolontariuszom naszej szkoły za zorganizowanie i przeprowadzenie tej charytatywnej akcji.
 
05.12.2019 r.
Dzień wolontariatu
 
15.11.2019 r.
Kiermasz Bożonarodzeniowy
 
05.11.2019 r.
5 listopada 2019 r. grupa 20 wolontariuszy wraz z opiekunami ze Szkolnego Wolontariatu SP nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach uczestniczyła w wyjeździe do Schronisko Dla Zwierząt W Zawierciu.

 

 

20.05.2019

Dzień Frytek w wersji Light zorganizowany przez Szkolny Wolontariat dla uczniów w naszej szkole

Zapraszamy:

tel. (34) 35-57-085 

Zaloguj >

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

listopad 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.