Logo SP1 Szczekociny

Zastępca koordynatora - Grażyna Struzik

Przewodniczący Wolontariatu Szkolnego  - Wiktor Otczyk
Zastępca przewodniczącego - Aleksandra Szewczyk

Wolontariat – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych.

Szkolny wolontariat to nieocenione korzyści:

- uwrażliwia dzieci i młodzież na problemy społeczne

- uczy realizować potrzeby ludzkie z poszanowaniem drugiego człowieka

- pomaga rozwijać i kształtować osobowość, ucząc żyć według uniwersalnych wartości

- zachęca swoich członków do rzetelnej nauki, a także pomaga w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności

- promuje życie wolne od nałogów i uczy radzić sobie w trudnych sytuacjach

- rozwija w wolontariuszach zmysł estetyki dzięki działalności kulturalnej

Dzialania wolontariatu:

- koordynacja zadań wolontariatu, m.in. przez diagnozowanie potrzeb społecznych w środowisku szkolnym czy w otoczeniu szkoły

- opiniowanie propozycji działań zgłoszonych do realizacji

- rekrutacja swoich członków

- rozpoznawanie konkretnych potrzeb występujących w środowisku szkolnym

- mobilizowanie uczniów oraz społeczności lokalnej do twórczego działania na rzecz wolontariatu

- organizowanie i udzielanie różnych form wsparcia dla osób potrzebujących, instytucji czy środowiska

- promocja wolontariatu w szkole i poza nią

- omawianie doświadczeń dotyczących działalności w wolontariacie (np. na stronie internetowej lub na forum szkolnym)

- integracja środowiska szkolnego

- kształtowanie obywatelskiej postawy odpowiedzialności za szkołę, społeczność lokalną i ojczyznę

Ministerstwo Edukacji  Narodowej o Wolontariacie (pobierz)

27.05.2021 r. - przekazanie darów do Domu Dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie

17.03.2021 r. - przekazanie na rzecz Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach.

2.12.2020

W dn. 02.12. 2020 r. opiekunki Szkolnego Wolontariatu „Dobry jak Kościuszko”, panie A. Bała i G. Struzik zawiozły dary dla beneficjentów z Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.

3.11.2020 - W miesiącach wrzesień i październik została przeprowadzona akcja zbierania nakrętek dla Fundacji Miśka Zdziśka z Jędrzejowa.

6.10.2020 - Wyjazd do Domu Samotnej Matki w Wiernej Rzece.

Dnia 6.10.2020 odbył się wyjazd do Domu Samotnej Matki znajdującego się w miejscowości Wierna Rzeka, w którym uczestniczyła dyrektor szkoły Elżbieta Drej wraz z opiekunkami Wolontariatu "Dobry jak Kościuszko" Anną Bała oraz Grażyną Struzik. Opiekunki wraz z wolontariuszami zorganizowały akcję, podczas której zebrano: pampersy, chusteczki higieniczne, zabawki, buteleczki, mleko dla niemowląt, kocyki i bardzo dużą ilość ubranek.

Serdecznie dziękujemy opiekunkom oraz wolontariuszom naszej szkoły za zorganizowanie i przeprowadzenie tej charytatywnej akcji.

5 listopada 2019 r. Wizyta w Schronisku dla Zwierząt w Zawierciu

Zbiórka karmy dla schroniska

Kiermasz Wielkanocny

Warsztaty misyjne