Mateusz oraz Bartłomiej Zawalscy - nasza lokalna duma.

13.03.2022

„Stąd poszli znani w Polskę i świat …”, „Tobie Szkoło obiecuje dziś, że numerem jeden będziemy zawsze my.” Słowa hymnu naszej szkoły zna niemal każdy uczeń naszej placówki. Dla jednych to są zwykłe słowa, inni wzięli je sobie głęboko do serca.

Absolwenci naszej szkoły po ukończeniu edukacji podstawowej rozwijają swoje talenty w różnych kierunkach. Dla jednych ważna jest matematyka, dla innych historia, a dla jeszcze innych sport. O tych ostatnich, szczególnie dwóch, chcielibyśmy opowiedzieć.

Są to bracia – Bartek oraz Mateusz Zawalscy. Absolwenci naszej szkoły. To tu rozgrywali swoje najważniejsze – pierwsze w życiu mecze siatkówki.

Mateusz pod czujnym okiem trenera Mirosława Kurpa rozwijał swoje zdolności siatkarskie w Uczniowskim Klubie Sportowym „Lider” znajdującym się przy naszej szkole. Bartek po ukończeniu naszej szkoły szlifował swoje talenty w gimnazjum
w Częstochowie, jednak czasem wpadał do nas na popołudniowy trening.

Rozegrali wiele wspaniałych meczów, każdy kolejny był coraz lepszy. Dzięki swojej sile i determinacji znajdują się tam, gdzie obecnie są.

Mateusz – przy swoim wzroście 198 cm zajmuje pozycję środkowego. Jego kariera nabrała tempa w 2011 roku, kiedy grał w Exact Systems Norwid Częstochowa, gdzie grał przez 7 lat. Kolejne dwa lata grał w klubie Krispol Września. W swoim aktualnym klubie Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle gra od 2020 roku. W zeszłym roku ze swoim klubem dostali się do półfinału PlusLigi, a także wygrali wstęp do finału Ligi Mistrzów. Obecny klub - BBTS Bielsko-Biała (od 31.01.2022 r.).

Bartłomiej – wzrost 204 cm, zajmowana pozycja – środkowy. Swoją karierę rozpoczął, tak samo jak starszy brat, w 2014 roku w klubie Exact Systems Norwid Częstochowa, w którym grał w latach 2014-2017. W latach 2017-2018 grał w klubie Jastrzębski II Węgiel, natomiast od roku 2018 gra w klubie Cuprum Lubin. W roku 2018 otrzymał indywidualną nagrodę dla najlepszego blokującego Mistrzostw Świata Juniorów. Obecny klub – od 2021 r. Gwardia Wrocław.

Chłopaki nie zapomnieli miejsca w którym pokochali siatkówkę. Na zaproszenie Dyrektor szkoły Elżbiety Drej oraz swojego pierwszego trenera pana Mirosława Kurpa odwiedzili jakiś czas temu naszą szkołę. Prowadzili trening naszych uczniów, udzielali cennych rad jak dobrze grać, a także sami zaprezentowali swoje umiejętności.

Bardzo cieszymy się, że chłopcy nie zapomnieli o swoim pochodzeniu i możemy się pochwalić że są absolwentami naszej szkoły, którą mamy nadzieje miło wspominają i będą chętnie odwiedzać.

Życzymy tym dwóm wspaniałym braciom, aby prężnie rozwijali swoją karierę i umiejętności. Już są wysoko, a my głęboko wierzymy że będą jeszcze wyżej.

Powodzenia Mateusz i Bartek!

*zdjęcia archiwalne

lipiec 2022