10.11.2017

Dnia 10 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej  nr 1 w  Szczekocinach odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia w formie wieczornicy przygotowana przez panią Dorotę Golik przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty  najważniejszych powstań narodowych,  podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie klasy IIIb i Va   i recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki  i uczucia walczących o niepodległość. Ta  wieczornica sprawiła, że w zabieganym życiu stanęliśmy na chwilkę , by wspomnieć naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność.  Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Na koniec uczniowie przypięli  swym nauczycielom przygotowane kotyliony – symbol wolności.

Pani dyrektor Elżbieta Drej  dziękując twórcom patriotycznego przedstawienia, podkreśliła jego wartość wychowawczą i artystyczną.

maj 2022