UNIWERSYTET DZIECI W KLASIE

W murach naszej szkoły nigdy nie wieje nudą. Realizowane są przeróżne konkursy, akcje charytatywne oraz projekty edukacyjne. Opowiem dziś o jednym z nich, który realizowany jest w klasach II oraz III naszej szkoły.

Jest projekt edukacyjny „Uniwersytet dzieci w klasie”, realizowany pod patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Misją i celem projektu jest rozwijanie potencjału twórczego i intelektualnego dzieci, aby rozwijały swoje talenty, wiedze oraz możliwości, aby rozumiały otaczający je świat i potrafiły w nim żyć. Do głównych celów projektu należy nauczenie dzieci wzajemnej współpracy, rozwijanie kompetencji współpracy, rozwijanie potrzeby uczenia się przez całe życie, kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia oraz pobudzanie pasji do wiedzy. Projekt ma za zadanie pokazać dzieciom że każdy może być wolontariuszem, angażować dzieci w poznawanie nauki przez doświadczenia, zwracać uwagę, że w szkole również można przeprowadzać interesujące eksperymenty oraz sposoby nauczania. Dzieci uczą się współpracy z uczelniami oraz organizacjami edukacyjnymi.

Na projekt składa się cykl ośmiu lekcji których przebieg określają gotowe zaproponowane scenariusze, dotyczące wybranej tematyki. Scenariusze dopasowane są zarówno do lekcji stacjonarnych jak i zdalnych.

Projekt składa się z dwóch etapów – lekcji na rozgrzewkę integrujących dzieci oraz oswajających dzieci ze swoimi emocjami, do takich lekcji należą: „Jak poznać dobrego przyjaciela?”, „czy potrzebny nam jest smutek?”. Kolejnym etapem są lekcje tematyczne związane z wiodącym tematem projektu, np. jak puścić jajko z wysokości żeby się nie stłukło, szukanie przyrody ożywionej oraz nieożywionej, czy samochody przeszkadzają zwierzętom, czy rośliny żyją, jak chronić wodę przed zanieczyszczeniem.

Lekcje projektowe oparte są na metodzie pytań i doświadczeń.

W naszej szkole projekt realizowany jest przez panie Annę Malus oraz Ewę Wójcik wraz z ich wychowankami podczas lekcji edukacji wczesnoszkolnej.

Za udział w konkursie dzieci dostały zaproszenie na spotkanie z wykładowcą wyższej uczelni, które będzie realizowane w maju 2022 r., natomiast nauczyciele zostali zaproszeni do udziału w kursie: „Trener Metody Pytań i Doświadczeń” organizowanym w Krakowie i Wrocławiu w 2022 roku.

sierpień 2022